Gama Instal, hikvision, monitoring ip

Monitoring IP

W naszej pracy bardzo często spotykamy się z pytaniem o dobór odpowiedniego systemu monitoringu. Regularnie zatem słyszymy “czy może pan zaproponować kamery wysokiej rozdzielczości, no takie kamery ip”. Jak zatem takie odczucie wielu osób o wysokiej jakości kamer sieciowych ma się do rzeczywistości? Czy kamery IP rzeczywiście mają tak wiele zalet?

Na wstępie należy zaznaczyć, że kamery (i urządzenia) do monitoringu IP działają w sieciach komputerowych – podobnie jak komputery będą się łączyły z innymi urządzeniami poprzez switche i routery. W tej perspektywie staje się jasne, że zarówno rejestratory IP jak i kamery IP wykorzystują klasyczny przewód wykorzystywany w sieciach – skrętkę komputerową zakończoną wtykiem RJ-45. Warto zaznaczyć, że przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń jednym przewodem można poprowadzić jednocześnie sygnał i zasilanie. Co za tym idzie monitoring IP świetnie się sprawdzi na rozległych przestrzeniach gdzie mamy już przygotowaną sieć komputerową, gdyż w miarę łatwo będzie wszystkie urządzenia połączyć (np. osiedla, centra handlowe, duże biura i instytucje). Monitoring z kamerami IP można zastosować oczyście też w domach i mniejszych budynkach – na pewno na tym nikt nie straci. W tym miejscu warto zapytać: a co z kamerami wi-fi? Odpowiedź jest bardzo prosta – nie używa się takich. Rzeczywiście można spotkać wiele takich urządzeń na rynku, jednak ze względu na zwykle słabą jakość działania sieci wifi (w porównaniu do jakości przewodowej) i wysyłanie dużych pakietów danych, stabilność działania takich kamer jest mocno wątpliwa. Z tego tytułu zalecamy monitoring wyłącznie przewodowy.

 “Kamery IP mają wysokie rozdzielczości pracy” – jest to częściowa prawda. Dostępne w sieci jest wiele kamer IP, które oferują “bardzo wysoką” rozdzielczość 640×480, a warto przypomnieć, że przykładowo system HDCVI obsługuje kamery w rozdzielczości 1920×1080 – czyli ponad 6-razy więcej pikseli. W takim zestawieniu kamery IP wypadają słabo, jednak to profesjonalne kamery IP mają do zaoferowania najwięcej (2mpix, 3mpix, 5mpix, 4K) i posiadają najwięcej opcji regulacji. Śmiało można powiedzieć, że systemy monitoringu IP są liderem jeśli chodzi o jakość i możliwości.

Takich opcji nie doświadczymy w żadnych innych kamerach monitoringu.

1 Comment

  • Adam

    Bardzo ciekawy artykuł,powiedziałbym że monitoring IP jest przyszłością telewizji przemysłowej.
    Formaty transmisji obrazu takie jak AHD,TVI,CVI, czy już zapomniane HD-SDI są tylko tańszą alternatywą dla tych co liczą się z “mamoną”.
    A paradoxem w tym wszystkim jest to, że każdy chciałby dobrze i tanio, wiec zestawy z Allegro za parę stówek biorą górę.

  • Comments for this post are closed.